top of page
קדם חובה - כיתות א'-ב:
"עץ במדבר", שעת סיפור לגיל הצעיר/ המכון למורשת בן-גוריון
שעת סיפור המבוססת על ספרן של אבירמה גולן והמאיירת רתם טפלו. נפגוש במילים ובציור את סיפור עלייתו של דוד בן-גוריון לנגב דרך מסעו של שתיל קטן עם כוחות גדולים. לילדים ששאלו אותו למה עזב את תל אביב ענה בן-גוריון: "אין שמחה ותענוג גדולים יותר מלהתחיל מבראשית."
יסודי:
בן-גוריון והתמונה הגדולה! / המכון למורשת בן-גוריון
סרטון קצרצר המספר את סיפור חייו של דוד בן-גוריון, ראש הממשלה הראשון, מילדותו בפלונסק, דרך הקמת המדינה ועד העליה לשדה בוקר שבנגב. מתאים כפתיחה לשיעור העוסק בדמותו.
האיש והמדינה / בית בן-גוריון בתל אביב
סיפורה של מדינת ישראל שזור בסיפור חייו האישי של דוד בן-גוריון. דרך הכרות עם מסלול חייו של בן-גוריון, משתתפי הסדנה יפגשו עם נקודות קריטיות בהיסטוריה של מדינת ישראל.
מכתבים לבן-גוריון / בית בן-גוריון בתל אביב
בסדנה יחשפו המשתתפים להתכתבויות בין בן-גוריון לבין ילדים. ננסה להבין מה מעניין את משתתפי הסדנה לשאול את נבחרי הציבור שלנו היום, והאם מה שעניין את הילדים בתחילת שנות ה-50 וה-60 עדיין מעניין את הילדים של 2020.
חטיבה:
סיור וירטואלי בצריף בן-גוריון / המכון למורשת בן-גוריון
בסיור מוקלט "מבקרים" בצריף המגורים המקורי של פולה ודוד בן-גוריון. במהלך הסיור ניתן להכיר את אישיותו של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל דרך החפצים שבחר להציב בביתו- סמלי המדינה, מזכרות מכל העולם, 5000 הספרים שהיו לו ואף הפריטים האישיים כמו תמונות בני המשפחה, הבגדים בארונו ונעלי הבית המונחות בחדרו.
כוחו של הנוער / בית בן-גוריון בתל אביב
בן-גוריון ראה בנוער כמי שיש להטיל עליו את האחריות להובלת המדינה מפני שלא רחוק היום והם יעמדו בעמדות המפתח. באמצעות קריאה בטקסטים של בן-גוריון, נעמיד במרכז את השאלה מה הוא ראה בנוער בשנות ה-40 וה-50, ומה יכול הנוער של היום לשנות במציאות של 2020.
תיכון:
סליחה על השאלה/ המכון למורשת בן-גוריון
דוד בן-גוריון כבר לא איתנו כדי לענות על השאלות, אבל המומחים שלנו ענו על כל מה שרציתם לשאול על בן-גוריון. בהשתתפות: ד"ר גילי גופר, ד"ר עדי שרצר, איתן דוניץ – המכון למורשת בן-גוריון. הסרטון מזמן דיון בכתה על שאלות לגבי מנהיגות ואודות ראש הממשלה הראשון.
מנהיגות בזמן משבר / בית בן-גוריון בתל אביב
רק הזמן יעניק לנו את האפשרות לבחון את עמידתינו מול משבר הקורונה. לעת עתה, אנו מציעים בסדנה זו לקיים דיון סביב ההחלטות מכריעות שקיבל דוד בן-גוריון ערב הקמת המדינה. כמו כן נבחן את המציאות שאנו חיים בה היום, וכיצד אנחנו פועלים במשבר הנוכחי של שנת 2020.
חדר המורים:
הירוק שלי / המכון למורשת בן-גוריון
מה מניע אותנו? האם אנחנו משלימים עם המציאות סביבנו? ואיך "הירוק" של בן-גוריון, שבכלל גר במדבר הצהוב, קשור לכל זה? סרטון השראה קצרצר ליום בן-גוריון שמדבר על מקום קבורתו, על הקשר לאברהם אבינו ומשה רבנו ובעיקר - על כך ש"עלינו המלאכה". מוצע כטריגר לדיון מקדים בחדר המורים על משמעות יום בן-גוריון עבור בית הספר, המורים והתלמידים.
הממלכתיות – אלטלנה כמקרה בוחן / המכון למורשת בן-גוריון
         בן-גוריון ובגין בשיחת זום – אלטלנה
           שנים לאחר פרשת אניית הנשק אלטלנה, אנחנו חושפים את שיחת הזום שהתקיימה בין שני
           המנהיגים, עד שהמשא ומתן ביניהם עלה על שרטון... 
         אלטלנה - כל השאלות, כל התשובות
          בן-גוריון ובגין נפרדו מאיתנו מזמן, ראשי המכונים הנושאים את שמם, הרצל מקוב מנכ"ל מרכז מורשת
          מנחם בגין, ואיתן דוניץ מנהל המכון למורשת בן-גוריון, נפגשו לשיחה על פרשת אניית הנשק אלטלנה, אחד האירועים הנפיצים ביותר בתולדות המדינה, על ממלכתיות ו"לא למלחמת אחים".
חינוך לממלכתיות / בית בן-גוריון בתל אביב
ה'ממלכתיות' על פי בן-גוריון היא מונח בעל משמעות ערכית שיש ליישמו, הלכה למעשה. מתוך אמונה כי ביתו הפרטי של בן-גוריון בתל אביב הינו סמל לפועלו של מי שהיה במוקד ההכרעות ערב הקמת המדינה, אנו מבקשים להחזיר להחברה הישראלית בכלל ולמערכת החינוך בפרט את חשיבותה של
'ממלכתיות' כמייצרת תודעה אזרחית פעילה ומשותפת.
bottom of page